FAQ – Najczęściej zadawane pytania dotyczące naszych praktyk

Dlaczego praktyki są płatne?

Dlatego, że za każdą godziną prowadzonych przez nas praktyk, stoi człowiek. Specjalista w swojej dziedzinie, który dzieli się swoją wiedzą. Nie robimy pustych przebiegów i nie wypisujemy zaświadczeń o ukończeniu 100 godzin za siedzenie i patrzenie w ścianę. To jest realnie spędzony czas, w którym psycholog opowiada o obszarze, w którym pracuje, pokazuje techniki terapeutyczne i wplata dużą liczbę praktycznych wskazówek i ćwiczeń. Te 100 godzin to realnie poświęcony czas dla praktykantów, ogromna liczba materiałów i przekazanie sporej ilości doświadczenia.

Czy otrzymam certyfikat po ich ukończeniu?

Tak. Staram się w ciągu tygodnia po ukończeniu naszych spotkań wysłać do wszystkich maila z certyfikatem uczestnictwa w praktykach. Na takim zaświadczeniu jest informacja o tym, że praktyki odbyto w wymiarze 100 godzin i podany cały program praktyk. Jeśli chcesz takie zaświadczenie mogę Ci również wysłać w formie papierowej, tradycyjną pocztą. Na zaświadczeniu znajduje się również pieczątka Centrum Pomocy Psychologicznej we Wrocławiu.

Czy praktyki zaliczy mi uczelnia jako praktyki obowiązkowe?

Zdecydowana większość uczelni nie widzi przeszkód, żeby potraktować nasze praktyki jako obowiązkowe. Prawdopodobnie jedyną uczelnią, która może Ci nie zaliczyć praktyk jako obowiązkowe, to Uniwersytet SWPS. Jednak nawet jeśli jesteś studentem tej uczelni, to zapraszam Cię do nas na zajęcia, dowiesz się z nich naprawdę dużo. Poza tym zaświadczenie ukończenia praktyk nieobowiązkowych, które ode mnie otrzymasz, zawsze dobrze świadczy o studencie. Możesz śmiało takie doświadczenie wpisać w swoje CV. A ja jako pracodawca powiem Ci, że zawsze zerkam na CV i zawsze interesuje mnie to, czy obecny psycholog zdobywał jakieś doświadczenie podczas studiów. Dla mnie to bardzo cenna informacja. Mój potencjalny pracownik, który zdobywał wcześniej doświadczenie, po pierwsze faktycznie interesuje się tym obszarem pracy, a po drugie wie prawdopodobnie znacznie więcej niż ktoś inny, kto nie zebrał żadnego doświadczenia.

Czy na praktykach otrzymam jakieś materiały?

Tak i to w sporej ilości. Łącznie przygotowałyśmy około 800 slajdów (sama konkretna treść, a nie lanie wody), w dodatku każda z nas zawsze wrzuca sporo materiałów dodatkowych i dzięki temu, każdy nasz praktykant otrzymuje około 1000 stron materiałów. Jeśli omawiamy jakieś techniki pracy z klientem/pacjentem to w zdecydowanej większości udostępniamy je w formie gotowej do wydruku. Wszystkie materiały znajdziesz na dysku, do którego otrzymasz dostęp w pierwszym dniu naszych spotkań.

Czy 100 godzin praktyk, to 100 godzin zegarowych (60 minut), czy lekcyjnych (45 minut)?

100 godzin zegarowych, ale oczywiście robimy sobie kilku minutowe przerwy w międzyczasie. Choć te przerwy zazwyczaj wyglądają tak, że idzie się wspólnie po kawę i dalej dyskutuje.

Kto prowadzi praktyki u Was?

Wszystkie jesteśmy psychologami, ale większość z nas ma dodatkowe poziomy edukacji na swoim koncie. Duża część jest psychoterapeutkami poznawczo-behawioralnymi, mamy też w zespole specjalistki z diagnozy psychologicznej, psychodietetyczki i psychooonkologa. Zajęcia zorganizowane są tak, że każda z nas prowadzi spotkania z obszarów, w których naprawdę się specjalizuje, np. ja prowadzę zajęcia z MMPI-2 i SCID-5 ponieważ diagnoza osobowości to jeden z dwóch obszarów, w których pracuje od lat. Prowadzę również spotkania z zakresu zaburzeń afektywnych i lękowych, ponieważ jestem psychoterapeutką poznawczo-behawioralną i z tymi zaburzeniami pracuję na co dzień w gabinecie. Nie prowadzę zajęć np. z psychodietetyki, czy z terapii uzależnień bo po prostu nie mam w tych tematach doświadczenia i uważam, że inne osoby lepiej Ci przybliżą te obszary. Każda osoba, która prowadzi praktyki jest specjalistą w temacie prowadzonych zajęć.

Czy jako student pierwszego roku mogę wziąć udział w praktykach?

Tak, nie widzę przeszkód, żeby ktoś z pierwszego roku wziął udział w naszych praktykach. Bardzo cenimy to, że ktoś chce tak szybko zdobywać doświadczenie. Poza tym, kiedy poziom naszych praktykantów jest zróżnicowany, daje to większe pole do dyskusji i zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się ciekawych pytań.

Nie studiuje psychologii, ale chce zobaczyć czy to coś dla mnie, czy na tych praktykach się tego dowiem?

Prawdopodobnie tak, jednak mówimy o dosyć zaawansowanych obszarach psychologii jak np. diagnoza psychologiczna. Jeśli w ogóle nie interesujesz się psychologią i nie masz w tym temacie zupełnie rozeznania, to może Ci brakować podstaw do tego, żeby wszystko zrozumieć. Natomiast jeśli masz jakieś psychologiczne podstawy, to jest szansa, że z praktyk wyniesiesz sporo fajnej wiedzy. Nasi praktykanci często wspominają o tym, że po spotkaniach z nami, ugruntowali sobie wiedzę, ale też upewnili się w jakich obszarach chcą pracować, więc może jest to dobra okazja do zweryfikowania sobie tego, czy studia psychologiczne to coś dla Ciebie.

Czy w praktykach mogę wziąć udział online?

Tak, prowadzimy praktyki zarówno w formie online, jak i stacjonarnej. Spotkania online odbywają się na platformie Google Meet, natomiast na praktyki w formie stacjonarnej zapraszamy do Centrum Pomocy Psychologicznej we Wrocławiu.

Nie mieszkam we Wrocławiu, ale chciałabym czasem wziąć udział w praktykach na miejscu, czy mogę raz być online, a raz stacjonarnie?

Tak, zawsze prowadzimy spotkania z centrum, więc jak najbardziej można brać w nich udział w dowolny sposób. Nie ma potrzeby decydowania się wcześniej, czy będziesz brać udział w nich wyłącznie online, czy stacjonarnie.

Czy muszę mieć 100% obecności, żeby zaliczyć praktyki?

Zależy nam na tym, żebyś był/a obecny/a na jak największej liczbie zajęć, ale to Ty sam/a decydujesz się o przyjściu do nas na praktyki, więc nie będziemy Cię ścigać za to, że nie było Cię na naszych spotkaniach raz czy dwa. Tak naprawdę, ile Ty skorzystasz z tych spotkań, to Twoja sprawa. Nam zależy, żebyś był/a na tylu spotkaniach, na ilu możesz, bo chcemy przekazać Ci konkretną wiedzę, a czym większą ilość zajęć odpuścisz, tym po prostu więcej stracisz.

Czy uzupełniacie wszystkie dokumenty, które wymaga uczelnia?

Oczywiście, że uzupełniamy wszystkie wymagane dokumenty. Zaczynając od skierowań na praktyki (zazwyczaj jeszcze przed ich rozpoczęciem), po dzienniki praktyk, studia przypadków, ocenę praktykanta itd. Staram się w ciągu tygodnia po zakończeniu naszych spotkań wysłać całą dokumentację – elektronicznie, ale jeśli potrzebujesz to listownie również wysyłam takie dokumenty.

Uczelnia wymaga, żeby opiekunem był psycholog, czy to jest możliwe?

Jak najbardziej! Wszystkie osoby, które prowadzą zajęcia w ramach praktyk, to osoby, które ukończyły psychologię i w zdecydowanej większości mają jeszcze kilka dodatkowych etapów edukacji, są to np. psychoterapeuci poznawczo-behawioralni, specjaliści diagnozy psychologicznej, psychodietetycy, psychoonkolodzy itd. Natomiast w kwestiach formalnych, to ja widnieję jako opiekun praktyk i jestem psychologiem, specjalistką diagnozy psychologicznej i psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.

Czy coś muszę napisać, żeby zaliczyć praktyki?

W ramach zaliczenia praktyk u nas wewnętrznie, nie musisz nic napisać. Jednak Twoja uczelnia może od Ciebie wymagać jakichś dodatkowych prac zaliczeniowych np. studium przypadku. Zdecydowana większość uczelni wymaga prowadzenia dziennika praktyk, więc ten warto prowadzić od samego początku.

Moja uczelnia wymaga uzupełnionego dziennika praktyk, czy coś takiego prowadzicie?

Tak, od razu przy zapisie, a nawet przed poznajesz harmonogram praktyk i zakres tematyczny. Wystarczy, że wpiszesz to w dziennik praktyk i gotowe. Niektóre uczelnie wymagają również pieczątki instytucji, w której odbywało się praktyki – to również nie stanowi problemu. Wszystkie dokumenty podpisuję i podbijam pieczątką, a jeśli trzeba to spaceruję na pocztę, żeby je do Ciebie wysłać.

Żeby zaliczyć praktyki, potrzebuję napisanego studium przypadku, czy w ramach zajęć będziemy coś takiego wykonywać?

Nie, nie będziemy w ramach spotkań pisać takiego studium, ale w tzw. międzyczasie służę pomocą i chętnie Ci pomogę napisać takie studium, jeśli będzie potrzeba to podrzucę również pomysł na jego napisanie i materiały.

Czy na praktykach mam możliwość spotkania z pacjentem?

Nie, ponieważ jesteśmy prywatną placówką. Natomiast w zależności od zaangażowania grupy, odgrywamy od 10 do 20 scenek podczas naszych spotkań. Osoby prowadzące zajęcia wcielają się w pacjentów i odgrywają takie scenki razem z praktykantami, więc jest to kawał dobrego doświadczenia, które można zdobyć.

Po co mi takie praktyki, na których nie mogę porozmawiać z pacjentem?

Skoro tutaj jesteś, to prawdopodobnie interesujesz się tematem praktyk i pewnie rozmawiałeś/aś ze znajomymi, którzy już gdzieś praktyki zrealizowali. I teraz najważniejsze pytanie – ile razy te osoby rozmawiały z pacjentami podczas swoich praktyk? Prawdopodobnie niewiele lub w ogóle, a nawet jeśli to pewnie w około psychologicznym kontekście, bez pomocy psychologa specjalisty. My odgrywamy z praktykantami scenki, które trwają 50 minut, czyli tyle ile trwa normalna sesja. Podczas tych scenek specjaliści wcielają się w role pacjentów i robią to naprawdę dobrze. Student, który odgrywa rolę psychologa po takiej scence dostaje informację zwrotną, poza tym w trakcie odgrywania scenki my również podpowiadamy i dajemy wskazówki. W naszej ocenie to rozwiązanie daje najlepsze efekty i najwięcej uczy. Oczywiście nie zmuszamy do brania udziału w takich scenkach, będąc obserwatorem również wiele się nauczysz.

Czy otrzymam fakturę za takie praktyki?

Tak. W momencie zapisu na praktyki, możesz podać swoje dane – firmowe lub prywatne. Jeśli dodasz firmowe, to od razu otrzymasz na ich podstawie fakturę do wydruku, natomiast jeśli dodasz dane bez NIPu firmowego – otrzymasz paragon.

Już skończyłam psychologię kilka lat temu, ale pracuję w innej branży, chciałabym wrócić do psychologii, czy takie praktyki to coś dla mnie?

Tak, nawet na naszych praktykach było już kilka takich osób, to co było dla nich najcenniejsze, to zdobyta informacja, że faktycznie chcą wrócić do psychologii i że np. psychodietetyka jest czymś w czym chcą pracować. Poza tym uczestnictwo w praktykach, to fajne odświeżenie klinicznej wiedzy.

Czy dużo stracę, kiedy wybiorę jedynie formę praktyk online?

Nie. Mamy fajny sprzęt w sali szkoleniowej – kilka mikrofonów, które świetnie zbierają głos prowadzących zajęcia, ale również głosy osób na sali; kamerę, która porusza się za prelegentem i używamy platformy Google Meet, która naprawdę ułatwia nam prowadzenie praktyk online i stacjonarnych w jednym czasie. Stracisz jedynie możliwość napicia się kawy, którą sama nastawiam w ekspresie, ale umówmy się – baristka ze mnie marna.

Chcę w praktykach uczestniczyć online, czy muszę mieć włączoną kamerkę?

Nie, nie wymagamy tego od Ciebie, ale oczywiście zawsze lepiej nam się rozmawia z kimś kto ma jakąś inną formę niż ikonka postaci w Google Meet. Muszę przyznać, że tak jest po prostu łatwiej i nasze zaangażowanie, jako osób prowadzących te spotkania rośnie. Poza tym pamiętaj, że w praktykach nie uczestniczymy tylko my – osoby prowadzące, ale również inni praktykanci, warto dać się poznać innym. Wiem, że zdecydowana większość naszych praktykantów zakłada swoje grupy na Facebook’u (do czego sami zachęcamy) i trwają tam nadal dyskusje, nawet po kilku latach, a czym bardziej dasz się poznać, tym bardziej tworzysz jakąś społeczność. Jednak nie ma u nas obowiązku włączonych kamer, to Ty zdecydujesz co z tym zrobisz.

Czy materiały otrzymuję na zawsze?

Tak, wszystkie materiały udostępniamy na dysku i nie wycofujemy Twojego dostępu, ale wiadomo, jest to tylko internet, więc lepiej sobie pobrać wszystkie materiały na swój dysk – dajemy taką możliwość. Zachęcamy do pobrania wszystkich materiałów, ponieważ są one naprawdę użyteczne i przygotowane specjalnie dla naszych praktykantów.