Będąc na początku zawodowej drogi psychologa jest wiele elementów, na które warto zwrócić uwagę, jeżeli zależy nam na wykonywaniu zawodu zgodnie ze sztuką, stale dbając o swój rozwój. W tym wpisie biorę pod lupę kilka z nich. Zapraszam do lektury!
Superwizje
Na studiach mogliśmy usłyszeć o superwizjach, że to nie terapia własna ani szansa na gotową odpowiedź, co zrobić z danym pacjentem/klientem.
Czym więc są superwizje? To spotkania w formie indywidualnej lub grupowej z doświadczonym specjalistą z tytułem superwizora, który dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, w celu odpowiedzi na zastanawiające nas kwestie dotyczące pracy z pacjentem oraz pomaga przepracować trudne emocje, które mogą pojawić się w kontakcie z drugą osobą.
Poniżej znajdziecie odpowiedzi na kilka nurtujących pytań dotyczących superwizjii:
- Co wskazuje na to, że powinniśmy korzystać z superwizji? Jest kilka dokumentów, które stoją na straży dbania o etykę zawodową i jednym z nich jest Kodeks Etyczny Psychologa PTP, który wskazuje, że psycholog w sytuacjach, kiedy nie jest pewny tego co powinien w danej sytuacji zawodowej zrobić, korzysta z superwizji i/lub konsultacji.
- Czy obowiązuje nas tajemnica zawodowa? Jak najbardziej! Obowiązuje nas również w przypadku superwizji, co oznacza, że omawiając pacjenta pomijamy wszelkie dane, które mogłyby pomóc w identyfikacji jego osoby.
- W jakiej formule może się odbywać? Superwizja może mieć kilka form – jako indywidualne spotkania lub grupowe (bo co więcej głów to nie jedna) z superwizorem, który ma do tego stosowne uprawnienia. Natomiast ciekawą formą, którą warto wziąć pod uwagę szczególnie, jeśli pracujemy w miejscu, gdzie mamy zespół specjalistów, są superwizje koleżeńskie, które pozwalają na rozwiewanie wątpliwości i konsultowanie się w miejscu pracy bardziej na bieżąco.
- Jak często powinna się odbywać superwizja? W przypadku zawodu psychologa, powinniśmy korzystać szczególnie wtedy, kiedy czujemy się niepewnie co do podejmowanych działań i mamy coś do omówienia. Natomiast, jeżeli wybierzemy dodatkowo ścieżkę psychoterapeutyczną to superwizje są nieodłącznym elementem pracy i uczestniczymy w nich regularnie.
Zdobywanie doświadczenia
No cóż wiedza teoretyczna wiedzą teoretyczną, a książki książkami, ale nic nie zastąpi praktyki. Najlepiej na własnej skórze sprawdzić jak się czujemy w kontakcie z drugą osobą, co sprawia nam trudności, a co przychodzi z łatwością. Wiadomo, że na początku nie zawsze zdobędziemy naszą pracę marzeń, ale może właśnie czasami trzeba iść do niej małymi kroczkami. Możemy osiągnąć zdobywając doświadczenie w różnej formie, czy to w pełnoprawnej pracy, na stażu, czy w trakcie wolontariatu. I pewnie przez chwilę (albo i dłużej) pojawi się myśl “chyba nie jestem gotowy/a” czy “nie mam wiedzy i kompetencji”, ale zachowaj się jak w trakcie sesji mindfullnesowej – poobserwuj ją i podziękuj, że się pojawiła ;).
Tak, owszem od razu po studiach nie masz w małym palcu całej wiedzy psychologicznej, ale właśnie teraz jest czas na jej pogłębianie i praktykowanie.
Szkolenia i kursy psychologiczne
Studia psychologiczne dają szansę na dotknięcie wielu obszarów, jednak jedne są bardziej, inne mniej szczegółowo omawiane. Wiąże się to z tym, że kiedy zaczniemy pracować w zawodzie, mamy potrzebę poszerzania swoich horyzontów i uzupełniania naszej wiedzy. Nie ukrywajmy, szkoleń czy kursów można znaleźć wiele – szczególnie okres pandemii był okresem wysypu ich jak grzybów po deszczu, a już na pewno tych w formie online. Każde szkolenie to nasz poświęcony czas, a niejednokrotnie i pieniądze, więc warto przemyśleć, czego potrzebujemy i co jest wartościowe. Już nie wspomnę o tym, że ciągłe dbanie o swój rozwój to kolejny krok w stronę zwiększenia etyki naszego zawodu, bo przecież psychologia to nauka empiryczna, która ciągle się rozwija i badania w wielu obszarach są aktualizowane. Co w szkoleniach psychologicznych powinno być dla nas ważne?
- Dobrze przemyślmy jaka tematyka nas interesuje i co jest nam potrzebne, bo udając się na każde możliwe szkolenie możemy poczuć się przytłoczeni wiedzą i najzwyczajniej świecie może nam zabraknąć czasu na życie poza pracą, co również jest bardzo ważne, ale o tym później.
- Kto prowadzi szkolenie? Sprawdzajmy kompetencje osób prowadzących, bo w morzu ofert może się zdarzyć osoba, która wcale potrzebnej wiedzy czy umiejętności do prowadzenia danej formy nie posiada i możemy zostać wprowadzeni w błąd.
- Warto zwrócić uwagę czy dane szkolenie czy kurs jest certyfikowany, bo owszem grunt to wiedza i umiejętności, ale cenne jest gromadzenie potwierdzeń zdobywania ich zarówno dla aktualnego, jak i przyszłego pracodawcy, jak i również dla samego siebie.
Szkoła psychoterapii
Krocząc dzielnie po drodze zawodowej możemy się zatrzymać na przystanku “szkoła psychoterapii”. Jest to jedna z wielu opcji, która ukierunkuje nas na pracę psychoterapeutyczną i poszerzy nasze kompetencje w pracy z pacjentem. Jednak to nie jest mały wydatek, więc warto wybrać mądrze! Co może w tym pomóc?
- Odpowiedzenie sobie na pytanie, który tak właściwie nurt jest tym nurtem, z którym będziemy się czuć dobrze i będzie tym, z którym nasz zawód będziemy chcieli wiązać na długie lata. Pomóc w tym może rozmowa z doświadczonymi specjalistami i nie bójmy się pytać jak to w praktyce wygląda. Istnieją również różnego rodzaju fora internetowe dla specjalistów w danym nurcie, podcasty czy książki – czytajcie, zapoznawajcie się.
- Jakimi faktycznie kryteriami powinniśmy się kierować, dokonując tego wyboru? Jest ich na pewno kilka – od programu szkolenia, ceny, prowadzących, formy przeprowadzania zajęć, czyją rekomendację dane szkolenia posiada.
Higiena pracy psychologa
Ludzie powiadają, że szewc bez butów chodzi, ale może na przysłowiach zakończmy i starajmy się nie powielać tego stereotypu. Jako zakończenie tego wpisu chciałabym wspomnieć właśnie o tym, jak zadbać o to, żeby wykonywać nasz zawód ,zachowując higienę pracy. Mimo tego że higiena kojarzy nam się z utrzymaniem głównie czystości ciała, to jednak słowo samo w sobie związane jest z szeroko pojętym zdrowiem i wpływem środowiska na stan fizyczny i psychiczny ciała.
Praca psychologa sprzyja popadaniu w wir zajęć, a pełnienie właśnie takiej roli często może stwarzać problemy stawiania granic i oddzielania życia prywatnego od zawodowego. Zaczynając więc, może mogłoby się komuś wydawać, od prozaicznych rzeczy – ważne jest dbanie o pilnowanie przerw między pacjentami, nieprzyjmowanie pacjentów codziennie od rana do wieczora, pilnowanie odżywiania (znam psychologów, którzy nie znajdują czasu na posiłki w przerwach, bo zawsze znajdą się inne ważniejsze rzeczy do zrobienia).
Dodatkowo warto pamiętać o tym, że w pracy mamy siedzący tryb i może to nienajlepiej wpływać na nasze zdrowie fizyczne. Warto byłoby więc wdrożyć jakąś dyscyplinę sportową lub inną formę ruchu do codziennej rutyny.
Kolejną rzeczą, która sprzyja naszemu funkcjonowaniu w zawodzie jest superwizja i terapia własna. O superwizji pisałam już wcześniej, więc tylko wspomnę, że szczególnie w tym obszarze może nam dać poczucie bezpieczeństwa oraz że mamy kogoś, z kim możemy przepracować trudności pojawiające się w gabinecie i przerobić silne emocje, które nie raz, nie dwa mogą się u nas pojawić.
Terapia własna natomiast jest nieodłącznym elementem realizowania kursu psychoterapii. Jeżeli jednak już na początkowym etapie wykonywania zawodu czujemy, że jest coś, co może utrudniać budowanie relacji z pacjentem/klientem, to dobrze będzie nad tym popracować, zanim ruszymy ze szkoleniem w kierunku psychoterapii.
Można by pomyśleć, że generalnie dużo tego wszystkiego i pytanie jak się w tym odnaleźć? Przede wszystkim nie zabierajmy się za wszystko na raz i nie czujmy presji, że jak tylko zamkną się za nami drzwi dziekanatu po odbiorze dyplomu, to musimy już mieć zaplanowaną całą ścieżkę i wszystko przemyślane „na tip top”.
Warto zrobić sobie listę małych kroków i realizować je, aby zbliżać się do celu, który obierzemy – pamiętając przy tym o zachowaniu proporcji między życiem zawodowym i prywatnym.
0 komentarzy