Na jakie szkolenia warto się wybrać z diagnozy psychologicznej?

11/24/2022

Z artykułu dowiesz się:

Jakie warto wybrać szkolenia z zakresu diagnozy intelektu?

Na jakie szkolenia warto się wybrać z obszaru diagnozy osobowości?

Czy potrzebujesz certyfikatów ze szkoleń?

Czy lepiej jest wybrać szkolenie online, czy stacjonarnie?

Przeszło 10 lat temu zakochałam się w diagnozie psychologicznej, choć nie była to miłość od pierwszego wejrzenia, ale o tym możesz przeczytać w moim artykule, w którym opowiadam o moim pierwszym doświadczeniu z MMPI-2. Przez te 10 lat przeszłam przez ogromną ilość różnego rodzaju kursów i szkoleń z zakresu diagnozy psychologicznej. Powiedzmy sobie uczciwie, część była naprawdę doskonała, część taka, która coś tam mi dała, ale oczekiwałam więcej. A część tych szkoleń była żenująca. Szczególnie od roku 2020, w którym nasze życie przenieśliśmy do internetu można znaleźć całą masę różnych szkoleń i super, że dostęp do nich stał się łatwiejszy, ale przez to wzrosła liczba mało rzetelnych kursów. Dlatego też dzisiaj postanowiłam podrzucić Ci listę szkoleń z zakresu diagnozy psychologicznej, które ja polecam z czystym sumieniem, każdemu kto chce zajmować się właśnie diagnozą psychologiczną.

Diagnoza intelektu – praktyczne szkolenia, na które warto się wybrać

Zacznę od grubego kalibru, najlepsze szkolenie, na którym kiedykolwiek byłam, a byłam na kilkudziesięciu może dobiłam setki różnych szkoleń, to szkolenie z zakresu Skali Inteligencji Stanford-Binet (SB5) organizowanego przez Pracownię Testów Psychologicznych i Pedagogicznych.

Ja się załapałam na szkolenie, które prowadził dr n. społ. Bartosz Radtke, jeden z współtwórców polskiej adaptacji tego narzędzia. I to spotkanie było absolutnie genialne. Sam dr Radtke ma niebywałą umiejętność opowiadania w przejrzysty sposób o sprawach trudnych, to na dodatek materiały, które otrzymuje uczestnik szkolenia są naprawdę rewelacyjnie przygotowane. Pojawia się masa praktycznych wskazówek, jak i ciekawych anegdotek z samego procesu adaptacji tego testu. Uczciwie mówiąc po takim szkoleniu nie można nie wiedzieć jak wykonać i zinterpretować Skalę Inteligencji Stanford-Binet. Na obecną chwilę Pracownia Testów Psychologicznych i Pedagogicznych organizuje takie szkolenia w formie online i stacjonarnie. Najczęściej odbywają się one w Warszawie lub Gdańsku. Jednak ten ośrodek szkoleniowy organizuje również spotkania dla całych grup zorganizowanych i wtedy prawdopodobnie można ustalić miejsce spotkania. Co więcej pracownia proponuje również dofinansowanie dla całych grup, dzięki czemu jeśli jesteś przedstawicielem jakieś placówki, możesz przeszkolić swoich pracowników za darmo. Jeśli korzystasz z oferty indywidualnej to za szkolenie zapłacisz 450 zł – naprawdę jest to niewielka cena za tę jakość.

Kolejnym szkoleniem z zakresu diagnozy intelektu, które warto zrobić to szkolenie z Skali Inteligencji Wechslera dla Dzieci WISC-V, organizuje je Pracownia Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Pracownia w tej chwili prowadzi wszystkie szkolenia w dosyć ciekawej formule – dostaje się dostęp do platformy kursowej, na której pracuje się samodzielnie nad modułami, żeby przejść do następnego modułu, trzeba wykonać wcześniejszy, dzięki czemu ogranicza to „skakanie” po treści, a co za tym idzie uczestnik lepiej przyswaja całą treść. W ostatnim dniu szkolenia prowadzone jest spotkanie online, na którym można zadać pytania dotyczące wątpliwości co do narzędzia. Na koniec wykonuje się pracę zaliczeniową, którą przesyła się do pracowni w celu weryfikacji. Pomimo tego, że jest to bardziej kurs niż szkolenie, to Pracownia Testów Psychologicznych sprzedaje go wyłącznie w kilku terminach w roku. Takie szkolenie kosztuje niecałe 700 zł.

Diagnoza osobowości – szkolenia z naciskiem na praktykę

Szkolenia dotyczące osobowości są tymi szkoleniami, które cieszą się największą popularnością w obszarze diagnostyki. Nie ma w tym nic dziwnego, zdecydowana większość procesów diagnostycznych, które się wykonuje to właśnie te z zakresu diagnozy osobowości. Myślę, że z osobowością jest trochę inaczej niż z diagnozą intelektu pod względem wiedzy teoretycznej, którą dobrze jest mieć przed rozpoczęciem jakiegoś szkolenia. Myślę tutaj o tym, że wybierając się na szkolenie z WISC-V lub Stanford-Binet powinna Ci wystarczyć podstawowa wiedza o funkcjach poznawczych, czyli w zasadzie to czego uczysz się na studiach jest wystarczające, żeby rozwijać się w narzędziach diagnostycznych, które badają szeroko pojęty intelekt. Natomiast inaczej jest w przypadku diagnozy osobowości. Według mnie, jeśli myślisz o nauczeniu się interpretowania np. MMPI-2 to sama wiedza akademicka może być niewystarczająca, dlatego dobrze jest zacząć od podstaw, a w kolejnych krokach dokładać sobie coraz bardziej wymagające szkolenia.

Jeśli czujesz, że nie wiesz zbyt dużo o zaburzeniach osobowości, to zdecydowanie polecam Ci szkolenie – Psychologiczna Diagnoza Kliniczna Zróżnicowanych Form Patologii Osobowości, które organizowane jest przez Akademię Psyche.

Jest to weekendowe szkolenie, które trwa 18 godzin i odbywa się w formie online. Dowiesz się na nim wystarczająco dużo, żeby zdecydowanie lepiej poradzić sobie z zakresem diagnozy osobowości. Kończąc to szkolenie, które kosztuje 600 zł, będzie Ci też zdecydowanie łatwiej poradzić sobie z interpretacją MMPI-2.

Kolejne szkolenie, na które warto się wybrać, jeśli zupełnie nie masz wiedzy i doświadczenia z zakresu testów psychologicznych dotyczących diagnostyki osobowości, to szkolenie, które ja prowadzę w ramach współpracy z Uniwersytetem SWPS i jest to diagnoza osobowości w praktyce. Oczywiście, nie musisz wybierać akurat tego szkolenia, które ja prowadzę, możesz znaleźć podobne, ale ogólnie takie szkolenie warto zrobić, szczególnie jeśli na studiach nie poznałeś/aś podstawowych kwestionariusz z tego obszaru takich jak: Lista Przymiotnikowa ACL, Kwestionariusz Osobowości Eysencka EPQ-R i Inwentarz Osobowości NEO-PI-R. Na tym szkoleniu uczę praktycznego zastosowania tych kwestionariuszy, ale również poświęcam sporo czasu na MMPI-2 (podstawowe informacje) oraz pokazuję również Ustrukturalizowany Wywiad Kliniczny do Badania Zaburzeń Osobowości DSM-V – SCID-V. Podsumowując, jeśli zdecydujesz się na to czy inne, ale podobne szkolenie, da Ci naprawdę dużo narzędzi do zastosowania w pracy psychologa. I w tym przypadku niezależnie czy pracujesz w obszarze psychologii klinicznej, czy biznesowej, poznając te narzędzia będziesz miał/a świetne praktyczne podstawy do rozwijania się w tym obszarze. Poza tym poznając tyle kwestionariuszy na jednym szkoleniu, naprawdę mało testów, które weźmiesz do ręki po raz pierwszy Cię zaskoczy. Szkolenie, które ja prowadzę kosztuje 950 zł.

Jeśli nie miałeś/aś na zajęciach nic o SCID-V lub innym wywiadzie ustrukturalizowanym, to warto dowiedzieć się o tym więcej. Co prawda instrukcja do wywiadu SCID-V jest dosyć jasna, ale możesz mieć spore wątpliwości co do oceniania kryteriów diagnostycznych, dlatego warto skorzystać z jakiegoś szkolenia. Jeśli zdecydujesz się na powyższe szkolenie z diagnozy osobowości w praktyce, to opowiadam na nim również o wywiadzie ustrukturalizowanym i ćwiczymy go również w praktyce. Jeśli jednak jesteś zainteresowany/a wyłącznie szkoleniem ze SCIDa to możesz skorzystać z oferty Dolnośląskiego Centrum Psychoterapii, które prowadzi takie szkolenie online, trwa ono 7 godzin i kosztuje 399 zł.

Podobno nieładnie jest chwalić swoje usługi, ale ja to zrobię bo w odniesieniu do szkoleń, jestem absolutnie przekonana, że szkolenie, które prowadzę z zakresu MMPI-2 – Minnesocki Wielowymiarowy Kwestionariusz Osobowości-2 jest po prostu dobre. Jest to szkolenie, które powstało w odpowiedzi na brak szkoleń z tego zakresu w formie stacjonarnej. Oczywiście można pewnej części MMPI-2 nauczyć w formie online, ale całości się po prostu nie da, jedynie forma stacjonarna takiego szkolenia gwarantuje nauczenie się wykonywania tego narzędzia na wszystkie dostępne na polskim rynku sposoby. Co więcej, prawdopodobnie jako jedyna pokazuję również bardzo ciekawą wersję tego narzędzia, którą stworzył dr Kucharski – jest to bardzo dobra alternatywna dla wersji papierowej MMPI-2. Sama korzystam z tego narzędzia od kilku lat i nie planuję nic w tym zakresie zmieniać. Nie będę Ci przedstawiać całego programu tego szkolenia tutaj, bo nie o to chodzi, jeśli jesteś zainteresowany/a szkoleniem z MMPI-2 to zapraszam Cię do przeczytania opisu szkolenia.

Szkolenie z MMPI-2 warto zrobić, jeśli naprawdę myślisz o diagnozie psychologicznej. Jest to podstawowe narzędzie stosowane w psychologii klinicznej. Około 95% diagnoz, które ja wykonuję opiera się właśnie na tym Inwentarzu. Na szczęście coraz więcej lekarzy psychiatrów decyduje się na skierowanie swoich pacjentów na diagnozę do psychologów, wtedy właśnie najczęściej chcą oni uzyskać interpretację wyników z badania MMPI-2. Piszę, że na szczęście decydują się na skierowanie swoich pacjentów na to badanie, ze względu na to, że jest ono naprawdę pomocne w diagnostyce potencjalnych zaburzeń osobowości, dzięki czemu skraca to drogę pacjenta do poprawnej diagnozy, a co za tym idzie – właściwego podjęcia leczenia. Takie szkolenie z kodem rabatowym (jeśli chcesz z niego skorzystać, to możesz napisać do mnie maila – podeślę Ci) kosztuje 960 zł, ale w tej cenie otrzymujesz wydruk materiałów dra Kucharskiego, czyli właściwie cały podręcznik do obliczenia i interpretacji MMPI-2, który jest na obecną chwilę niedostępny, a jego wartość to około 500 zł.

Kolejne szkolenie, które polecam również jest z zakresu MMPI-2 i jest ono przeznaczone dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę i mają już doświadczenie w interpretacji wyników z tego narzędzia. Kosztuje ono 550 zł a daje bardzo dużo zaawansowanej wiedzy z tego zakresu. W mojej opinii jeśli nie wykonałeś/aś chociaż 20 badań przy pomocy MMPI, to nie masz co się wybierać na to szkolenie bo może ono być dla Ciebie niezrozumiałe. Akurat to spotkanie warto potraktować na zasadzie – wykonuje diagnozę osobowości, ale miewam wątpliwości, więc chce się dowiedzieć więcej u sprawdzonego źródła. Szkolenie prowadzone jest w formie online i trwa 18 godzin.

Certyfikowane szkolenia uprawniające do wykonywania testu np. MMPI-2

Bardzo często spotykam się z zapytaniami odnośnie tego, gdzie można wykonać jakieś szkolenie, po którym uzyskuje się certyfikat, który umożliwia korzystanie z jakiegoś narzędzia diagnostycznego. Tylko jest tutaj jedno ważne – ale – ale po co Ci taki certyfikat, skoro ze zdecydowanej większości narzędzi diagnostycznych możesz korzystać bez jakiegokolwiek szkolenia? I nawet jeśli chcesz korzystać z tak potężnych narzędzi jak MMPI-2, czy WAIS-R lub WISC-V to nie potrzebujesz do tego żadnego certyfikatu. Oczywiście, inną kwestią jest to, że warto wybrać się na szkolenia z zakresu akurat tych narzędzi, ale pod względem nazwijmy to instytucjonalnym, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś korzystał/a z tych testów bez dodatkowego szkolenia, wystarczy Ci dyplom ukończonych studiów psychologicznych. Prawdopodobnie jedynym narzędziem, z którym się spotkasz i przy używaniu którego potrzebujesz szkolenia jest – Skala Inteligencji Stanford-Binet 5 (SB5). Bez uczestnictwa w szkoleniu i bez otrzymania certyfikatu potwierdzającego Twoje uczestnictwo w nim, nie możesz używać tego kwestionariusza.

Jeśli jakaś firma/instytucja będzie Cię zapraszać na szkolenie z jakiegoś narzędzia diagnostycznego i będzie argumentowała to tym, że dzięki temu uzyskasz uprawnienia do jego stosowania, to wiedz, że prawdopodobnie chcą Cię naciągnąć i że mają nieuczciwe podejście do szkoleń. Oczywiście ze wszystkich szkoleń, na których jesteś warto uzyskać certyfikat, zaświadczenie itd., ale po to żeby mieć jakiś dodatkowy świstek (czasem bardzo ważny), ale nie dają one zazwyczaj żadnych uprawnień, bo takie nie są najczęściej w ogóle potrzebne.

Kiedy wybrać szkolenie online, a kiedy stacjonarnie?

Od czasów pandemii ogromna ilość ośrodków szkoleniowych proponuje szkolenia w formie online, ale w mojej opinii nie zawsze jest to najlepszy wybór. Szkolenia online warto wybrać jeśli już coś wiesz o jakimś narzędziu i chcesz teoretycznie się z niego doszkolić. Szczególnie jeśli takie spotkanie ma charakter wykładowy, to naprawdę nie ma potrzeby, żebyś jechał/a na drugi koniec kraju na szkolenie, na którym będziesz siedzieć i słuchać. Jednak jeśli chcesz skorzystać z jakiegoś szkolenia, które jest nastawione na praktykę, to naprawdę polecam wybór szkoleń stacjonarnych. Dam Ci porównanie na przykładzie moich dwóch szkoleń, które prowadzę i o których wspominałam wcześniej. Jedno, które prowadzę tylko stacjonarnie we Wrocławiu dotyczy wyłącznie MMPI-2, drugie dotyczy diagnozy osobowości z wykorzystaniem testów diagnostycznych i to szkolenie prowadzę online, w programie jest również część dotycząca MMPI-2. Prowadząc spotkanie na miejscu jestem w stanie uczestnikom pokazać dosłownie wszystko. Przedstawiam trzy wersje testu – tzw. papierową, komputerową z wykorzystaniem platformy Epsilon oraz komputerową wersję dra Kucharskiego. Na szkoleniu online pokazuję jedynie wersję komputerową z platformy Epsilon, ponieważ nie mam możliwości pokazania dwóch pozostałych wersji w formie online. W formie zdalnej szkolenia nie ma również możliwości nauczenia się korzystania z tzw. folii, które są podstawowym elementem do obliczenia wyników MMPI-2 w wersji papierowej. Po prostu takie folie trzeba wziąć do ręki, przyłożyć do arkusza odpowiedzi i przeliczyć. W samym MMPIu jest kilka elementów, które dobrze jest „pokazać palcem” i wtedy szkolenie stacjonarne znacznie ułatwia naukę. Podsumowując, jeśli chcesz nauczyć się od strony teoretycznej korzystania z jakiegoś narzędzia, to śmiało możesz wybrać szkolenie w wersji online, natomiast jeśli zależy Ci na praktyce, to polecam szkolenie w wersji stacjonarnej.

W naszym zawodzie ciągłe dokształcanie się jest sprawą priorytetową, ale wybieraj rozsądnie – nie musisz być specjalista w każdym obszarze pracy psychologa. Moja powyższa lista przyda Ci się jeśli jesteś naprawdę zainteresowany/a pracą w obszarze diagnozy, natomiast jeśli nie wiążesz z tym przyszłości, to szkoda Twojego czasu i pieniędzy. Będąc psychologiem nie musisz biegle władać wszystkimi narzędziami diagnostycznymi.

Nie sugeruj się datami, które są na screenach szkoleń, tworząc tę listę wybierałam sprawdzone miejsca, ale również takie, które prowadzą szkolenia od kilku lat i odbywają się one cyklicznie, więc jeśli czytasz ten artykuł już po dacie odbycia się, któregoś z tych szkoleń, to odszukaj po prostu ich stronę i jest wysokie prawdopodobieństwo, że znajdziesz szkolenie z aktualną datą.

Autor

Natalia Popławska

Nowości w Psychostart

Chcemy na bieżąco dzielić się z wami naszym doświadczeniem. Zapraszamy do subskrypcji w ramach której będziecie dowiadywać się o nowościach na stronie.

Poprzednie publikacje

Kiedy przekierować klienta i jak to zrobić?

Kiedy przekierować klienta i jak to zrobić?

Byłam młodą osobą, która od razu po studiach zaczęła swoją pierwszą pracę w zawodzie psychologa. Choć ciągle miałam jakieś obawy, to wiedziałam, że mam również całkiem spore wsparcie od bardziej doświadczonych koleżanek. Często masę moich wątpliwości rozwiewało kilka...

czytaj dalej

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *