Przychodzi pacjent z depresją i co dalej?
Kiedy przypominam sobie swojego pierwszego pacjenta z depresją w gabinecie, to od razu przeszywa mnie dreszcz strachu. Przede wszystkim była to zupełnie inna rozmowa, taka jakby rozmyta. Ja o coś pytałam, on ledwo odpowiadał. Na większość moich pytań słyszałam odpowiedź – nie wiem, albo to bez sensu. Kompletnie nie wiedziałam, jak mam do tego pacjenta podejść, przede wszystkim ze względu na to, że miałam takie poczucie, że nie potrafię z nim nawiązać relacji, uzyskać jakichkolwiek informacji, a co dopiero zacząć z nim pracować. Kiedy studiowałam, miałam takie poczucie, że praca z pacjentem depresyjnym jest wyjątkowo łatwa. Zresztą kiedy pytam o to moje koleżanki, też mają taką refleksję, że wykładowcy w wyjątkowo lekki sposób opowiadali o tym jak można wspierać osobę z depresją. Moja myśl jest taka, że o depresji jest najłatwiej opowiadać, bo jest jednym z najczęstszych zaburzeń, z którymi się spotykamy. Jednak nie jest z nią już tak łatwo pracować.
Kiedy pracowałam ze swoimi pierwszymi pacjentami z depresją, to cały czas nos trzymałam w książkach i dość często dzwoniłam do bardziej doświadczonych koleżanek, które coś tam podpowiadały. Długo miałam poczucie, że nie wiem co robię, choć jakoś to wychodziło. To, że jakoś wychodziło, wynikało przede wszystkim z tego, że poświęcałam długie godziny na szukanie odpowiedzi i w książkach i internecie. Wiesz, czego mi wtedy długo brakowało? Konkretów! Mądrego poprowadzenia mnie za rękę i wskazania konkretnych technik. Takiego łopatologicznego – Popławska, Twój pacjent przychodzi z tym, możesz zrobić z nim to. Powiedzenia mi, co, kiedy, powinno zadziałać, z jakich narzędzi mogę skorzystać i co one powinny przynieść. Od tamtego momentu zebrałam całą masę różnych narzędzi, z których często korzystam. Oczywiście, że przez te wszystkie lata odsiałam sporo różnych technik, które wydawały mi się mało użyteczne i teraz mam to poczucie, które chciałam mieć od zawsze – wiem co robię.
Nazywam się Natalia Popławska i jestem psychologiem, specjalistką diagnozy psychologicznej, psychoterapeutką poznawczo-behawioralną, nauczycielem akademickim, psychoedukatorką i właścicielką Centrum Pomocy Psychologicznej we Wrocławiu i w Świdnicy. Od kilku lat pracuję w swoim prywatnym gabinecie, gdzie głównie prowadzę sesje terapeutyczne oraz prowadzę procesy diagnostyczne np. diagnozę osobowości. To wszystko przeplatam z pracą na uczelniach, gdzie uczę głównie z zakresu diagnozy psychologicznej oraz psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Do tej pory zajęcia prowadziłam na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu, w Dolnośląskiej Szkole Wyższej oraz Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Prowadzę również szkolenia z podobnego zakresu, w których udział biorą najczęściej psychoterapeuci i psycholodzy kliniczni. Od kilku miesięcy prowadzę swój profil na TikToku, gdzie dzielę się wiedzą psychologiczną, zebrałam społeczność liczącą przeszło 23 tys osób, a jeden z moich filmików obejrzało ponad milion ludzi. I to właśnie psychoedukacja oraz wdrażanie w świat psychologii zarówno mniej doświadczonych, jak i bardzo doświadczonych psychologów jest moją największą pasją, dlatego też zapraszam Cię na różne moje szkolenia i warsztaty, których bazę cały czas rozwijam.
Praca z pacjentem z depresją jest naprawdę specyficzna i trudna. Przede wszystkim kłopoty może sprawiać sama narracja takiego pacjenta. Typowy pacjent depresyjny jest powolny, ciężko składa zdania, często używa odpowiedzi – nie wiem, to bez sensu itd. Natomiast to, co wydaje się najtrudniejsze, to to ogromne poczucie bezradności, beznadziejności, które trudno jest przerwać zwykłą rozmową. Tym bardziej jeśli w tym momencie i w nas pojawia się myśl, że nie dźwigniemy, że nie mamy kompetencji, że nawet nie potrafimy nawiązać relacji, a co dopiero z takim pacjentem pracować. Prawdopodobnie sytuacja, w której zaczynamy wątpić w nasze kompetencje jest najgorszą, która może nas spotkać, bo to właśnie takie sytuacje dodają nam sporo obaw i lęku. A jeśli nie masz odpowiednich narzędzi pracy, to niestety bardzo szybko możesz poczuć ten przyrost przekonania, że nie nadajesz się do tego zawodu. Dla mnie najważniejsze jest mieć nijako instrukcję poruszania się w rozmowie z pacjentem. Jeśli ją mam, zawsze mi to pomaga i ułatwia pracę. Kiedy poznałam już sporo technik i wiedziałam coraz więcej o depresji, pamiętam jak ogromną ulgę poczułam. Kiedy po wyjściu jednej z pacjentek pojawiła mi się taka myśl w głowie – okej, to była dobra sesja, pacjentka coś z tego spotkania wyniosła, a biorąc pod uwagę całokształt naszych spotkań, to co robimy nabiera i kształtu i sensu.
Jest to jedno z najbardziej konkretnych szkoleń, które przygotowałam, a zrobiłam ich już naprawdę wiele. W ciągu 5 godzin opowiem Ci o najważniejszych elementach, na które należy zwrócić uwagę w przypadku pracy z pacjentem z depresją, ale nie to jest najważniejsze. Krok po korku pokażę Ci jak należy w koncepcji poznawczo-behawioralnej z takim pacjentem pracować. Co więcej, przedstawię Ci kilkanaście technik, których śmiało możesz użyć i są one praktycznie uniwersalne. Szkolenie przygotowałam tak, że jeśli wiesz o pracy z depresją naprawdę mało, to po szkoleniu będziesz wiedzieć całkiem sporo, a z całą pewnością będziesz mieć solidne fundamenty, na których będziesz mógł/a zdobywać doświadczenie i kolejną wiedzę. To, co dla mnie jest szalenie ważne, to żebyś nabrał/a poczucia kompetencji do pracy z pacjentem i żebyś nie musiał/a przeczesywać setek książek w poszukiwaniu odpowiedzi.
Poza uczestnictwem w szkoleniu, otrzymasz:
- Certyfikat uczestnictwa potwierdzający zdobyte przez Ciebie umiejętności,
- Prezentację ze szkolenia, na której będą same konkrety.
Jeśli chcesz dostać odpowiedź na najważniejsze pytania dotyczące depresji, to zapraszam Cię na moje szkolenie online, które odbędzie się 8 grudnia 2023 r. w godzinach 15-20 na platformie ClickMeeting. Już wiem, że materiału będzie bardzo dużo i będę gadać bardzo szybko, ale jest to tak ważny temat, że 5 godzin to dosyć mało, ale zależy mi na tym, żeby na każdym szkoleniu przekazać jak najwięcej wiedzy w pigułce. Jeśli chcesz się dowiedzieć – jak pracować z pacjentem z depresją, to jest to zdecydowanie szkolenie dla Ciebie.
Przychodzi pacjent z depresją, a Ty nie wiesz, od czego zacząć i jak z nim pracować? Wpadaj na szkolenie, a postaram się poprowadzić Cię krok po kroku, co w takim przypadku można zrobić!
Oferta specjalna
Zapisz się do newslettera, aby uzyskać dostęp do specjalnej zniżki (tylko dla zapisanych).
Możesz też kupić dostęp wyłącznie do tego szkolenia, ale ominie Cię oferta specjalna.